Noc výskumníkov 2016

Dňa 30.9.2016 sa v starej tržnici v Bratislave uskutočnil jubilejný 10. ročník noci výskumníkov. Občianske združenie SANITAS SLOVACA podporilo stánok, ktorý pripravili zamestnanci oddelenia transportných proteínov, Ústavu molekulárnej fyziológie a genetiky (ÚMFG) SAV. V stánku s názvom “Ako sa rakovina bráni?“ si návštevníci mohli vyskúšať nanášanie vzoriek do agarózových gélov, pozrieť si pod mikroskopom rakovinové bunky, vyskúšať si pipetovanie s mikropipetami.

Na tomto podujatí bola tiež predstavená práca na zobrazovacom systéme novej generácie Cytel. Pre najmenších bolo v stánku pripravených množstvo vedomostných súťaží, súťaží v zručnosti či logických hier. Pre lepšiu predstavu návštevníkov o práci na ÚMFG bol premietaný krátky 3D dokument s animáciami vysvetľujúcimi rozvoj rezistencie na liečbu, ktorý vznikol v spolupráci s moving medical media.

Počas tohto krásneho dňa sa pri stánku zastavilo veľké množstvo ľudí, ktorým zúčastnení vedci trpezlivo vysvetľovali mechanizmy rozvoja rezistencie a s nadšením odpovedali na ich zaujímavé a niekedy aj inšpiratívne otázky.